3452 de persoane sunt izolate la domiciliu și 148 se află în carantină, în județul Sibiu. Astăzi, au ieșit din carantină opt persoane.

La nivelul centrului sunt operaționalizate două numere de telefon: 0269-211254 și 0269-216103 și o adresă de mail ([email protected]), la care cetățenii județului Sibiu pot obține informații referitoare la modul de comportare în vederea prevenirii răspândirii coronavirusului, iar de la nivelul centrului, se ține permanent legătura cu persoanele pentru care s-a dispus carantina sau izolarea la domiciliu. 
În ultimele 24 de ore s-au înregistrat 25 apeluri pe cele două numere de telefon puse la dispoziția cetățenilor. 
Pompierii militari din cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență „Cpt. Dumitru Croitoru” al județului Sibiu rămân mobilizați pentru gestionarea operativă a tuturor situațiilor de urgență și acordarea primului ajutor medical specializat persoanelor aflate în dificultate. Doar în ultimele 24 de ore s-a intervenit pentru acordarea primului-ajutor calificat unui număr de peste 35 de cazuri de natură medicală.
“Polițiștii sibieni continuă să acționeze integrat, împreună cu celelalte structuri teritoriale cu atribuții în domeniul ordinii și siguranței publice, pentru impunerea normelor legale în timpul stării de urgență, prin verificarea persoanelor și societăților comerciale, fluidizarea traficului rutier și escortarea autovehiculelor care tranzitează județul nostru cu persoane care revin din afara granițelor țării. În ultimele 24 de ore, 178 de polițiști sibieni, alături de 130 de jandarmi și trei echipaje MApN, au desfășurat 247 misiuni specifice în contextul prevenirii și combaterii răspândirii COVID – 19”, au transmis reprezentanții Prefecturii Sibiu.
Astfel, s-a verificat modul de respectare a măsurii de izolare în cazul a 215 de persoane și șase societăți comerciale care au fost supuse controalelor pentru a se asigura suspendarea activității. Ca urmare a verificărilor efectuate, zece persoane au fost sancționate contravențional cu amendă în valoare totală de 10.500 de lei pentru nerespectarea măsurii izolării.

Totodată, polițiștii rutieri au escortat 23 de autovehicule care au tranzitat județul Sibiu cu persoane care revin din afara granițelor țării. 

“La data de 25 martie a.c., începând cu ora 12:00, polițiștii sibieni au desfășurat acțiuni pe raza județului Sibiu, în sistem integrat, împreună cu celelalte structuri teritoriale cu atribuții în domeniul ordinii și siguranței publice, ce a avut ca principal scop verificarea respectării măsurilor dispuse prin Ordonanța Militară nr. 3 din 24.03.2020. La nivelul județului Sibiu, în cadrul activității, au fost depistate 43 de persoane care nu au respectat măsura privind restricționarea circulației, fiind aplicate în acest sens 43 sancțiuni contravenționale pentru nerespectarea prevederilor art. 1 și 2 din Ordonanța Militară nr. 3 din 24.03.2020, valoarea acestora depășind suma de 61.000 de lei”, explică Prefectura Sibiu.

Prefectul județului Sibiu, Mircea Crețu, face apel la toți cetățenii să respecte măsurile impuse pe durata stării de urgență, prin Ordonanțele Militare, să evite deplasările, să fie în permanent contact cu persoanele vârstnice care sunt cele mai expuse în această perioadă, să prezinte lucrătorilor MAI documentele solicitate care atestă motivul/urgența circulației în afara locuinței/gospodăriei și să se informeze în permanență din surse oficiale.

Articolul precedentAl 18-lea deces din cauza coronavirusului, în România, A murit o femeie din Cluj
Articolul următorSinecurile PSD-ALDE la Directiile de Sanatate Publica zboara rand pe rand la prima adiere de Coronavirus! PNL trebuie sa o rezolve si pe asta…