Curtea Constituțională a României a anunțat (ieri 5 decembrie) că a început procesul de examinare a petițiilor și cererilor referitoare la alegerile pentru funcția de Președinte al României. Acest demers vine ca răspuns la numeroasele solicitări primite din partea mass-media, care a cerut informații despre modul în care se derulează aceste alegeri.

Reprezentanții Curții au subliniat că, în această etapă, pot fi examinate contestațiile formulate de candidații care s-au calificat în turul II al competiției electorale.

„Având în vedere solicitările reprezentanților mass-media cu privire la primirea unor petiții și cereri referitoare la derularea alegerilor pentru funcția de Președinte al României, Curtea Constituțională precizează că acestea au fost înregistrate și urmează să fie examinate conform prevederilor constituționale și legale, în cadrul procesului de validare a alegerilor.  
 
În această etapă a procesului electoral, în conformitate cu dispozițiile constituționale, Curtea poate examina contestații formulate de către candidații calificați în turul II al alegerilor prezidențiale”, a informat CCR în comunicatul oficial.

SURSE: CCR ar putea să se reunească de urgență pentru a analiza solicitarea de reluare a alegerilor prezidențiale

Sursa: Realitatea din Justitie

Articolul precedentVREMEA 6 DECEMBRIE. PRECIPITAȚII ȘI TEMPERATURI SCĂZUTE ÎN MAJORITATEA REGIUNILOR
Articolul următorALEGERI PREZIDENȚIALE 2024. DIASPORA A ÎNCEPUT SĂ VOTEZE PENTRU TURUL 2