Cei mai buni sportivi și antrenori din județul Sibiu în anul 2018, olimpici și neolimpici precum și ambasadori ai sportului s-au reunit joi seara, la Consiliul Județean Sibiu care a organizat Gala Sportului.

Evenimentul s-a desfășurat în prezența președintelui CJS Sibiu, Daniela Cîmpean, a vicepreședinților CJS, Christine Manta-Klemens și Marcel Luca, a administratorului public al județului Sibiu, Sebastian Dotcoș, și a mai multor consilieri județeni.

Gala a fost prezentată de către managerul Sălii Transilvania, Adrian Bibu, care a chemat, pe rând, câte un reprezentant al CJS Sibiu, al Direcției Județene pentru Tineret și Sport, al catedrei de Educație Fizică și Sport din cadrul Facultății de Științe a ULBS și al Inspectoratului Școlar Județean Sibiu, pentru a înmâna premiile.

Cu emoții, sportivii, antrenorii și ambasadorii sportului au coborât pentru a-și ridica premiile, unii dintre aceștia fiind premiați chiar la mai multe categorii.

Premiile oferite în cadrul Galei Sportului 2019, pe categorii, sunt:

Categoria sportivi olimpici

Premiul I – Alexandra Maria Pașca, CSȘ Șoimii, Judo
Premiul II – Andrei Gabriel Anghel, CSȘ Șoimii, Judo
Premiul III – Ionel Bucur, CSM Sibiu, Călărie
MENȚIUNE – Victor Cornea, Tenis Club Pamira, Tenis
MENȚIUNE – Herman Peter, CSȘ Mediaș, Atletism
MENȚIUNE – Teușan Tabita, CSȘ Șoimii, Atletism
MENȚIUNE – Dragoman Andreea, CSM Mediaș, Tenis de masă
MENȚIUNE – Lucian Logigan, CS Pro Cicling, Ciclism
MENȚIUNE – Cucerzan Diana, CSȘ Sibiu, Sărituri în apă
MENȚIUNE – Ioan Daniel Bucur, CSM Sibiu, Călărie

Categoria antrenori olimpici

Premiul I – Ionaș Ovidiu, CSȘ Șoimii, Judo
Premiul II – Ionel Bucur, CSM Sibiu, Călărie
Premiul III – Ioan Badiu, CSȘ Sibiu, Sărituri în apă
MENȚIUNE – Purece Vălean, CSM Sibiu, Judo
MENȚIUNE – Băcilă Marius, CSM Sibiu, Judo
MENȚIUNE – Marius Vecerdea, Tenis Club Pamira, Tenis
MENȚIUNE – Herman Vasile, CSȘ Mediaș, Atletism
MENȚIUNE – Ligia Cuciorovschi, CS Șoimii Sibiu, Atletism
MENȚIUNE – Dan Daniel, CSM Mediaș, Tenis de masă
MENȚIUNE – Tudor Oprea, Pro Cicling, Ciclism

Categoria sportivi neolimpici

Premiul 1 – Păturan Cătălin Bogdan, CS Ipon Mediaș, Karate
Premiul II – Pavel Oana, CS Puma, Taekwon-Do
Premiul III – Herman Peter Daniel, CSȘ Mediaș, Atletism
MENȚIUNE – Mitru Alexandru, CS Orașul Tălmaciu, Popice
MENȚIUNE – Pavel Andreea, CS Puma, Taekwon-Do
MENȚIUNE – Logigan Lucian, CS Pro Cicling, Ciclism
MENȚIUNE – Bălan Ștefan, CS Orașul Tălmaciu, Popice
MENȚIUNE – Cazacu Călin, CS Orașul Tălmaciu, Popice
MENȚIUNE – Văcariu Vlad, CS Puma, Taekwon-Do
MENȚIUNE – Dancu Ioan Marius, CS Puma, Taekwon-Do

Categoria antrenori sport neolimpic

Premiul I – Alin Lazurca, CS Puma, Taekwon-Do
Premiul II – Hanga Dora, CS Ipon Mediaș, Karate
Premiul III – Gheorghe Țivrea, CS Orașul Tălmaciu, Popice
MENTIUNE – Cristina Andrei – CSȘ Sibiu, Patinaj viteză
MENȚIUNE – Tudor Oprea, Pro Cicling, Ciclism
MENȚIUNE – Herman Vasile, CSȘ Mediaș, Atletism

Categoria Ambasadori ai sportului

Judoka sibian Daniel Natea
Echipa de baschet în scaun rulant din cadrul Asociației Diakoniewerk
Fundația Comunitară Sibiu reprezentată de dl. Ciprian Ciocan (pentru organizarea Maratonului Internațional Sibiu)
Echipa Arena Platoș reprezentată de dl. Andi Fazekaș (pentru baza sportivă din Păltiniș)

Categoria Premiul pentru întreaga activitate
Manu Petre
Atleta Cârlan Daniela
Alpinistul Teodor Tulpan
Gimnasta Steliana Nistor
Prof. Mihaela Stănuleț

Categoria Tinere Speranțe

Micii judokani de la Clubul Miado’s Sibiu, reprezentați de președintele Adrian Mihai și antrenoarea Ionaș Andreea
Echipa de mini rugby, CSM-CSR Sibiu, reprezentată de Horea Stoica și Borcan Răzvan.

Articolul precedentIncendiu de vegetație uscată, în Poplaca
Articolul următorFoto/Video: ISU Sibiu intervine la un incendiu puternic în Alba