Derby-ul județului Sibiu, Gaz Metan Mediaș – Hermannstadt, s-a terminat așa cum era de așteptat pentru un derby, nedecis, scor 1-1.

Oaspeții au ratat pe bandă rulantă în prima repriză. Sîntean l-a făcut pe Buzbuchi să aibă două parade de efect, în minutele 5 și 16, iar peste alte două minute, Droppa a respins din fața porții goale.

Jorge Costa și-a certat elevii, la debutul său pe banca medieșenilor, care au avut prima ocazie abia în minutul 41, iar apoi au deschis scorul după acțiunea personală a lui Dumitru Cardoso.

În partea secundă, echipa lui Ruben Albes a jucat mai legat, iar Jo a fost blocat de Backo. În minutul 58, brazilianul nu a mai ratat ținta și a egalat, iar apoi a mai avut o șansă bună prin Opruț, al cărui șut a ocolit vinclul.

Ultima șansă a meciului le-a aparținut medieșenilor, prin Pambou, dar Figueiredo a scos cu piciorul și Gaz Metan Metan Mediaș – Hermannstadt s-a terminat 1-1.