Dinamo a câștigat primul meci de la revenirea lui Cosmin Contra, scor 3-1 împotriva celor de la Gaz Metan Mediaș.

Sorescu a bifat prima ocazie a lui Dinamo după 14 minute, cu un șut din unghi, dar a trimis în plasa laterală a porții lui Buzbuchi. Droppa i-a pus probleme lui Mejias în minutul 42, dar a trimis puțin peste poartă cu o lovitură de cap, din careu.

”Câinii” au deschis scorul în minutul 48, prin Alexander Gonzalez, cu un șut puternic din interiorul careului. Sanoh putea egala în minutul 62, dar a lovit bara la trei minute după ce a fost introdus în teren de Uhrin.

Tot Dinamo a marcat, în minutul 73, dintr-o lovitură de la 11 metri executată și ratată de Sorescu. Mijlocașul dinamovist a revenit și a trimis mingea în poartă din fața lui Buzbuchi.

Zece minute mai târziu, Camara a dus scorul la 3-0, iar Cardoso a stabilit scorul final, în minutul 89, cu o lovitură de cap. Pentru Dinamo urmează meciul de pe teren propriu cu UTA Arad, în timp ce Gaz Metan se va deplasa pe terenul Academicii Clinceni.