Calificată în playoff-ul Ligii I de fotbal, Gaz Metan Mediaș a făcut simplu act de prezență, înregistrând înfrângeri pe linie în ultimele 6 confruntări. Acesta a fost ultimul meci din acest sezon pentru medieșeni, care au 3 egaluri și 7 eșecuri în cele 10 partide susținute în playoff.

Și aseară echipa antrenată de Dușan Uhrin Jr. a fost învinsă, în deplasare, cu 1-4, 1-3 la pauză, de FC Botoșani. Până în minutul 25, scorul era deja unul de neprezentare, 0-3, după golurile marcate de Ofosu (min 1), Keyta (min. 23) și Florescu (min. 25). Oaspeții au redus din handicap în minutul 27, prin Roberto Romeo. Gazul a rămas și în 10 oameni, după eliminarea lui Chamed din minutul 72, iar FC Botoșani a stabilit scorul final în minutul 87, prin Mihai Roman.