În etapa a 16-a, CS Mioveni a obținut prima victorie după 3 luni, 1-0 cu Gaz Metan Mediaș, cu care a făcut schimb de locuri în clasament. Rusu a transformat un penalty și a mai ratat unul, scrie Digisport.

Mioveniul a dominat partida de la un capăt la celălalt și a ratat prima șansă în minutul 6, prin Oancea. A urmat gafa lui Filip, care a pasat la adversar, dar Buziuc a fost blocat la timp de portar.

Burnea și-a încercat nocorul cu un șut pe jos, dar Vâlceanu a reținut. În minutul 21, trupa lui Pelici a primit un penalty, iar Rusu a deschis scorul de la punctul cu var.

Apoi Blănaru, rămas cu toată poarta în față, a lovit prost o minge pe care scria gol. Ultima șansă a primei reprize a aparținut tot Mioveniului, prin Rusu.

În partea secundă, scenariul a fost același. Sanoh a ratat primul, iar apoi argeșenii au primit al doilea penalty, însă același Rusu a fost “ghicit” de portar.

Sanoh și Blănaru au mai irosit și ei șanse bune, însă oamenii lui Ilie Poenaru au fost periculoși abia pe final, care a fost unul incendiar. Au irosit o triplă șansă în aceeași fază din prelungiri, însă CS Mioveni – Gaz Metan Mediaș s-a terminat 1-0.

Astfel, Mioveniul a urcat pe locul 12, în schimb ce Mediaș e pe 13.

Sursă: Digisport

Articolul precedentPremierul desemnat Nicolae Ciucă: Incepand de joi ne putem apuca serios de treaba