CFR Cluj a câștigat meciul din deplasare cu FC Hermannstadt, scor 3-2, în direct pe Digi Sport 1, într-o restanță din etapa cu numărul șase a Ligii 1.

În urma acestei victorii, CFR Cluj se apropie la patru puncte de liderul clasamentului, Farul Constanța, și mai are o restanță de disputat.

A fost o partidă spectaculoasă la Mediaș. CFR Cluj a condus cu 2-0, dar a fost egalată în repriza a doua. Campioana en titre a preluat din nou conducerea în minutul 73 și a reușit să conserve rezultatul.

Rangelo Janga, atacantul din Curacao, a reușit o “dublă” pentru CFR Cluj, în minutele 10 și 26.

La a doua reușită a CFR-ului, portarul Karlo Letica a comis o eroare uriașă, ieșind aiurea la marginea careului. Atacantul oaspeților a înscris cu o lovitură de cap.

Letica (25 de ani) a venit în octombrie la Hermannstadt, liber de contract, după despărțirea de CFR Cluj.

Daniel Paraschiv, fostul atacant al CFR-ului, a înscris pentru Hermannstadt în minutul 35, după eroarea imensă a lui Yuri.

În minutul 56 a venit o nouă eroare în apărarea echipei lui Dan Petrescu. Alexandru Oroian a sprintat pe lângă fundașii CFR-ului și l-a învins pe portarul Scuffet.

Cephas Malele, introdus pe teren în minutul 66, a fost eroul echipei clujene la Mediaș. Atacantul elvețian a înscris în minutul 73, după devierea lui Janga.