CFR Cluj s-a impus, scor 3-1, în fața lui Hermannstadt, în epilogul etapei a 18-a din Liga 1, scrie DIGISPORT.

CFR Cluj a început în forță partida de la Mediaș și a avut o șansă importantă de a deschide scorul chiar în primul minut, însă șutul lui Valentin Costache, dintr-o poziție foarte bună, a trecut pe lângă poarta lui Cristiano. Odată cu trecerea minutelor, jocul s-a echilibrat și Hermannstadt a reușit să dea chiar lovitura în minutul 33, când Romario Pires a deschis scorul. Bucuria sibienilor a durat, însă, doar patru minute, pentru că Alex Chipciu a restabilit egalitatea, după ce a primit o pasă excelentă de la Ciprian Deac în interiorul careului și a finalizat simplu.

CFR Cluj a început repriza secundă similar cu prima, însă de data aceasta a și reușit să fructifice șansa importantă de poartă. În minutul 51, Camora a centrat perfect pentru Gabriel Debeljuh, care a marcat pentru 2-1. Formația lui Liviu Ciobotariu a acuzat șocul primirii golului și a contat din ce în ce mai puțin în atac. CFR a continuat să preseze, a mai trecut o dată pe lângă gol, în minutul 75, când portarul Cristiano a respins șutul lui Păun, dar a reușit în cele din urmă să puncteze pentru 3-1, prin Mario Rondon, care a stabilit și scorul final.

Astfel, CFR Cluj s-a impus în fața lui Hermannstadt și a revenit, cu 40 de puncte, la un punct în spatele liderului FCSB. De partea cealaltă, formația antrenată de Liviu Ciobotariu a rămas pe locul 14, cu 16 puncte acumulate în 18 runde.

Sursă: DIGISPORT