Hermannstadt – UTA Arad s-a încheiat 1-1, în etapa a șaptea din Liga 1. Arădenii au luat un punct, cu toate că se puteau impune clar, scrie DIGISPORT.

Meciul a început cu golul rapid al sibienilor, marcat de Addae în minutul 5, iar apoi Belu-Iordache putea face 2-0, dar portarul Iacob și-a salvat echipa.

UTA a ieșit apoi la rampă și a ratat două ocazii în două minute, iar apoi portarul Figueiredo s-a remacat cu un dribling superb la 35 de metri de propria poartă. Prima repriză s-a încheiat cu ocazia celor de la UTA, la șutul lui Roșu, respins de Figueiredo.

În partea a doua, arădenii au irosit o șansă bună prin Mayoral, care a preluat în careu ca la amatori, iar apoi Hora l-a făcut pe portughezul din poarta sibienilor să respingă de la rădăcina barei.

Ciprian Rus a tras în peluză, iar la cealaltă poartă, șutul lui Jo a fost blocat de Iacob. Presiunea arădenilor a dat roade, iar Hora a egalat dintr-o lovitură liberă superbă.

Ultima ocazie a meciului a avut-o echipa lui Ruben Albes și Hermannsadt – UTA s-a încheiat 1-1.