Hermannstadt a câștigat meciul cu FC Botoșani, scor 2-1, din etapa a cincea a Ligii 1, potrivit DIGISPORT.

Meciul de la Sibiu a început cu momente bune ale gazdelor, care au reușit și să materializeze dominația. Echipa antrenată de Ruben Albes a deschis scorul în minutul 8, după un autogol al lui Alin Șeroni. După gol, tot Hermannstadt a fost echipa care a controlat, însă fără efect pe tabela de marcaj. În ciuda momentelor bune ale sibienilor, Botoșani a reușit să dea lovitura în minutul 36, când Hamidou Keyta a egalat.

Partea a doua a debutat cu două ocazii importante de ambele părți, ratate de Dugandizc și Fortes. După cele două faze, jocul a fost controlat autoritar de FC Botoșani, care a amenințat poarta adversă și prin Ongenda, în minutul 64.

Momentele bune ale moldovenilor au continuat, însă, în urma unui contraatac, Hermannstadt a obținut o lovitură de pedeapsă, după un fault comis de Haruț asupra lui Mayoral. Romario Pires a fost cel care a transformat penalty-ul și a stabilit, în același timp, scorul final, Hermannstadt – FC Botoșani 2-1.

Sursă: DIGISPORT