CSM Mediaș a pierdut, vineri, primul amical al presezonului, pe terenul celor de la Dinamo Știința București.

Confruntarea a început sub semnul echilibrului, primul sfert fiind adjudecat de gazde, scor 19-16.

În actul secund, bucureștenii s-au distanțat pe tabela de marcaj, având un avantaj de 19 puncte la pauza mare, scor 53-34. A doua parte a jocului a fost simetrică cu prima, sfertul trei fiind echilibrat, urmând ca sfertul patru să fie câștigat categoric de bucureșteni. Scorul final al partidei a fost 95-65.

Cel mai bun marcator al echipei noastre a fost Nikola Siladji cu 12 puncte la care a mai adăugat două recuperări și două pase decisive. Jacob Gibson și Titus Nicoară au marcat ambii câte 11 puncte.

Meciul al doilea de la București s-a încheiat la egalitate, scor 81-81, cei doi tehnicieni decizând să nu se mai dispute prelungiri. Confruntarea a început cu echipa noastră la conducere, câștigând actul inaugural cu scorul de 16-23.

Echipa din capitală a revenit în sfertul secund, scorul pauzei fiind egal, 45-45. Ultimele două sferturi ale partidei au fost echilibrate, fiecare echipă câștigând câte un sfert la un punct diferență.

Nikola Siladji a fost din nou cel mai bun marcator al echipei noastre, reușind 17 puncte, 8 recuperări și 2 pase decisive. Jacob Gibson a terminat partida cu 17 puncte, 2 recuperări și 2 pase decisive. Octavian Popa Calotă a contabilizat 12 puncte, o recuperare și 5 pase decisive.

Următoarele jocuri amicale ale echipei noastre sunt programate în perioada 26-27 septembrie, atunci când vom organiza Cupa Mediaș, în Sala Sporturilor Mediaș.

Articolul precedentFemeie de 69 de ani, lovită de mașină în timp ce traversa neregulamentar
Articolul următorTrei bătrâne au ajuns la spital după ce șoferul unui autobuz a pus o frână bruscă în trafic