După două eșecuri la rând, FCSB nu și-a revenit și l-a bifat și pe al treilea la rând în tot atâtea meciuri oficiale, cu același scor, 0-1, cu Hermannstadt, în etapa a 23-a din Liga 1, scrie DIGISPORT.

Meciul a început cu șutul lui Octavian Popescu, blocat de Opruț, însă sibienii au dat imediat replica și Bagaric a ratat o ocazie imensă, din 2 metri. În minutul 11 s-a scris soarta meciului, când Hermannstadt a primit un penalty controversat, iar Romario Pires a transformat. A urmat semiocazia lui Șut, iar apoi roș-albaștrii au cerut și ei penalty, dar arbitrul Cătălin Popa nu a dat. Bagaric putea da lovitura decisivă, când a rămas singur cu portarul Andrei Vlad, însă acesta din urmă a avut o intervenție incredibilă.

Ultimul atac din prima repriză a aparținut echipei lui Toni Petrea, dar șutul lui Moruțan a nimerit din nou blocajul. Repriza secundă a început cu două noi ocazii ale sibienilor, la șuturile lui Belu Iordache și Petrescu.

Au urmat apoi două faze controversate, când Sîntean l-a lovit cu cotul pe Octavian Popescu, dar arbitrul a lăsat jocul să continue, iar la poarta cealaltă, Tănase pare că l-a faultat în careu pe Romario Pires. Apoi Hermannstadt a cerut un penalty în minutul 56, dar nici de această dată nu s-a acordat nimic.

Rezumatul video al meciului, AICI

FCSB a atacat steril, iar șutul din lovitură liberă al lui Coman a fost reținut de Figueiredo. Buziuc a înscris pentru FCSB, dar reușita sa a fost anulatăpe motiv de offside. FCSB a mai cerut un penalty în minutul 72, însă tot degeaba.

Pe final, Buziuc a ratat singur cu portarul, iar Karanovic a irosit și el o șansă bună. Ultima fază mai importantă a meciului le-a aparținut roș-albaștrilor, când Nedelcu nu l-a putut bate pe Figueiredo de la distanță.

Hermannstadt – FCSB s-a terminat 1-0, iar astfel oaspeții sunt învinși de echipa cu penultimul atac din campionat. Ultima victorie a sibienilor a fost tocmai pe 13 decembrie și au urmat 10 meciuri consecutive în care nu a cunoscut gustul succesului (5 remize și 5 eșecuri).

De cealaltă parte, FCSB a bifat al cincilea eșec din acest sezon de Liga 1 și al treilea consecutiv în toate competițiile. Toate au venit cu același scor, 0-1. Nu au mai pățit așa ceva din 2019.

FCSB rămâne lider, cu un punct avans, dar poate fi depășită de CFR Cluj, dacă ardelenii o înving pe FC Voluntari luni, de la ora 20:30, ÎN DIRECT la Digi Sport 1.

Sursă: DIGISPORT

Sursa: Realitatea de Sibiu