Gaz Metan a câștigat primul joc de verificare din Spania.

Formația pregătită de Tehnicianul Edward Iordănescu s-a impus cu scorul de 3-0 în fața echipei Algeciras (Liga a treia, Spania). Moussa Sanoh cu o dublă și Sergiu Buș au marcat golurile victoriei în primele 22 minute ale partidei.

Gaz Metan a început partida în formula Ricardo Batista, Valentin Crețu, Ionuț Larie, Marius Constantin, Mite Cikarski, Neluț Roșu, Marian Pleașcă, Moussa Sanoh, Ely Fernandes, Nasser Chamed și Sergiu Buș.

Potrivit oficialilor Gaz Metan, Gruparea de pe Târnava Mare a deschis scorul în minutul 2 prin Moussa Sanoh, după o pasă foarte bună primită de la Neluț Roșu. Sergiu Buș a dus scorul la 2-0 în minutul 18, iar Moussa Sanoh a reușit dubla peste alte patru minute.

În actul secund echipa a fost schimbată în totalitate, iar alb-negrii au avut în teren şase jucători din propria pepinieră, iar media de vârstă a fost de 20,8 ani.

Astfel, în poartă a fost Răzvan Pleșca, linia de fund a fost formată din Andrei Capră, Răzvan Popa, Bogdan Jica și Răzvan Trif, în fața lor au evoluat Romeo Roberto și Cristian Avram, la mijloc au fost Stephan Drăghici, Dănuț Micula și Paul Costea, iar în atac Sergiu Ciocan.