HC Sibiu a pierdut la o diferență de doar un gol partida disputată marți searape terenul celor de la AHC Potaisa Turda. Handbaliștii sibieni au cedat la limită, scor 29-28 (12-11), primul meci din partea a doua a campionatuluiși se pregătesc pentru un nou joc în deplasare.

Handbaliștii sibieni au disputat ieri primul joc oficial din 2019, în deplasare cu AHC Potaissa Turda.

Prima parte a partidei a stat sub semnul echilibrului, la finalul celor 30 de minute de joc gazdele intrând la pauză cu un avantaj de un gol. Întorși de la vestiare, adversarii au intrat mai bine în joc și s-au desprins la 7 goluri. HC Sibiu a reușit să revină și a fost aproape de a obțineun egal, însă meciul s-a încheiat în favoarea echipei din Turda, care și-a păstrat avantajul de un gol, scor final 29-28. „A fost un meci cu o primă repriză foarte echilibrată, cu un mic plus pentru gazde, cu două defensive destul de exacte, la pauză Potaissa având doar avantajul unui gol pe tabelă. După pauză, în primele 10/12 minute, nu am fost concetrați înfaza de apărare și am luat goluri ușoare, echipa gazdă desprinzându-se la 7 goluri în minutul 42. Am reușit apoi să strângem rândurile, să revenim foarte bine, să echilibrăm partida, să egalăm în minutul 59 și să avem șansa unui scor egal la ultima fază ajocului. Am avut multe eliminări,6 față de 2 ale lor, care au contat la final mult în economia jocului. Chiar dacă a fost o înfrângere la limită, față de primul joc din campionat cu Turda am făcut un joc mult mai curajos și mai disciplinat. Avem nevoie de mai multă constanță în jocurile viitoare și bineînțeles de tot lotul apt medical de joc, pentru că ne așteaptă meciuri foarte dificile, primul fiind cel cu Sighișoara de sâmbătă”, a declarat Matei Damian, președintele HC Sibiu. În etapa următoare, HC Sibiu joacă tot în deplasare, pe terenul celor de la HCM Sighișoara. Meciul are loc sâmbătă, 9 februarie, la ora18.

Articolul precedentAviz negativ pentru protestul sindicaliștilor din poliție anunțat în ziua SUMMIT-ului din Sibiu
Articolul următorUpdate: Șoferul băut care a produs accidentul din 3 februarie a fost arestat