Deși este în plin război, federația de fotbal din Ucraina a decis că se pot desfășura meciuri. Iar o simplă partidă de 90 de minute, între Rukh Lviv – Metalist Harkiv, din prima ligă ucraineană, s-a transformat într-un meci de 4 ore și 27 de minute.

Meciul Rukh Lviv – Metalist Harkiv, din prima ligă ucraineană, care s-a disputat miercuri la Lviv, a durat patru ore şi 27 de minute, cu 90 de minute, din cauza alarmelor aeriene, informează AFP.

Întrerupt de trei ori de sirene, jocul început la ora 15.00 s-a terminat la ora 19.27.

Cele două echipe au petrecut 145 de minute într-un buncăr. În zonă nu s-au semnalat atacuri cu rachete.

Oraşul Lviv, situat în vestul Ucrainei şi în care s-au refugiat numeroşi ucraineni de la startul ofensivei militare a Rusiei, a fost ţinta mai multor atacuri în ultimele luni.

Campionatul Ucrainei s-a reluat, marţi, însă meciurile se dispută cu porţile închise, din motive de siguranţă. Partida de miercuri a fost câştigată de Metalist, cu scorul de 2-1.

Articolul precedentVremea 25 august – Cod galben de caniculă pentru zilele următoare