BC CSU Sibiu a obținut victoria în duelul cu CSM Galați, contând pentru etapa a 10-a din sezonul regulat al Ligii Naționale de baschet masculin – ediția 2021/22. Echipa antrenată de Dan Fleșeriu a învins ultima clasată, CSM Galați cu 96-73 (24-22, 22-11, 27-15, 23-25).

S-a consemnat prima titularizare a lui Anton Rotaru după revenirea acestuia pe teren ca urmare a unei accidentări grave suferite în sezonul precedent. Partida a demarat favorabil echipei sibiene, scor 12-5, după două minute și jumătate. Formația oaspete a reacționat, în principal Christopher Galbreath Jr ieșind în evidență, iar scorul a devenit 15-14 în minutul 6. Kareem Brewton a egalat situația la 20 în penultimul minut, însă CSU a terminat primul act în avantaj minim, scor 24-22.

Sfertul 2 a început cu o reușită din partea aceluiași Galbreath Jr, scor 24-24. A urmat un parțial de 10-0 în favoarea gazdelor, alimentat de Mirel Dragoste și Lucas Tohătan, completat de triplele semnate Justas Tamulis. Avantajul echipei gazdă a urcat la um maxim de 16 puncte, însă scorul la jumătatea partidei era de 46-33.

Mirel Dragoste și Lucas Tohătan au ieșit la rampă în debutul reprizei secunde pentru a menține pe CSU Sibiu în control pe tabelă. Tanner McGrew a contribuit la rândul său, iar Rareș Uță a punctat din spațiul de trei secunde pentru a mări avantajul la peste 20 puncte pentru prima dată în acest meci, în minutul 28. Diferența a continuat să crească, scorul fiind de 73-48 cu zece minute rămase de disputat.

În sfertul 4 echipa din Galați a venit la mai puțin de 20 puncte în minutul 37 al partidei. Finalul partidei a consemnat o formulă de joc ce i-a inclus pe Bogdan Bădițășcu, Rareș Ardelean și Cristian Cerbu. Cel din urmă a înscris ultimul coș al echipei sibiene, iar coșul de două puncte al lui Gherman a fost ultimul al meciului și a dus la câștigarea de către gălățeni a ultimului sfert al partidei din Sala Transilvania din Sibiu.

CSU a terminat partide cu 67% la aruncările de două puncte și 44% la semicerc. Învingătorii au fost mai preciși decât formația din Galați la toate procedeele. Vizitatorii au terminat partida cu 42% la aruncările din acțiune, având doar patru reușite de la mare distanță. Galațiul a avut avantaj la recuperare ofensivă (5-14).

Justas Tamulis a totalizat 27 puncte, 8 pase decisive, 3 recuperări și 3 intercepții. Lucas Tohătan a terminat cu 15 puncte, 8 pase decisive, 3 recuperări, 3 intercepții, Mirel Dragoste a încheiat cu 13 puncte, Monyea Pratt a reușit 12 puncte, 7 pase decisive, 5 recuperări, 2 capace, iar Tanner McGrew a izbutit 12 puncte, 9 recuperări și 4 pase decisive pentru BC CSU Sibiu. De cealaltă parte, Christopher Galbreath Jr a reușit 23 puncte pentru CSM Galați, Brewton și Ciotlăuș câte 10 puncte, Stan -9, Sturanovic -8, Ferguson Masters -6, Milon -5, Gherman -2.