FC Hermannstadt a obținut o victorie clară contra celor de la Csikszereda Miercurea Ciuc, scor 4-1, în runda a cincea din Liga 2, iar sibienii au un start excelent de campionat, scrie DIGISPORT.

După o ocazie uriașă ratată de Buhăcianu, Hermannstadt a deschis scorul cu șase minute înainte de pauză, când Petrișor Petrescu a luat o acțiune pe cont propriu și a finalizat cu un șut superb, sub transversală.

În minutul 53, tânărul Alexandru Oroian l-a copiat pe Petrescu și a dus scorul la 2-0, după ce s-a distrat cu apărarea adversă. Sibienii au făcut 3-0 în minutul 74, când Plazonja a centrat pentru Balaure, care a scos pentru șutul lui Călin Popescu.

Csikszereda a redus din handicap în minutul 88, prin Richard Jelena, care a înscris din poziție laterală. Scorul final a fost stabilit de Silviu Balaure, în minutul 90+1, dintr-o lovitură liberă executată perfect.

S-a terminat 4-1 pentru FC Hermannstadt, iar echipa lui Marius Măldărășanu urcă pe locul 2, cu 13 puncte, la egalitate cu Steaua și Concordia Chiajna. De partea cealaltă, Csikszereda are un start foarte slab, cu cinci înfrângeri în cinci meciuri și golaveraj 1-11.

În runda următoare, FC Hermannstadt va juca pe terenul celor de la ACS Viitorul Pandurii Tg . Jiu, în timp ce Csikszereda va primi vizita Universității Cluj.