Rapid a obținut a cincea victorie din tot atâtea meciuri în play-out-ul Ligii 1 și conduce detașat în clasament. Jucătorii antrenați de Adrian Mutu s-au impus cu 8-0 în fața lui Gaz Metan Mediaș, golurile fiind marcate de șapte jucători diferiți.

Gaz Metan Mediaș a rezistat 11 minute fără gol primit în Giulești. A venit, însă, faza din minutul 12, când Rareș Ilie i-a centrat în 6 metri lui Vojtus, care a înscris cu capul, având toată poarta goală în față.

Până la pauză gazdele au mai marcat de două ori, prin Ilie (37) și Carnat (40), dar și-au creat și alte trei ocazii clare de a înscrie, mingile trimise spre poarat oaspeților de către Kait și Vojtus fiind respinde de portarul Bumbar, în timp ce lovitura de cap a lui Kait a lovit bara.

După pauză, Carnat (49) și-a trecut și el numele pe lista marcatorilor, Ilie (51) a realizat dubla, după care Romario a înscris cel mai frumos gol al meciului (66). El a șutat, din prima, de la marginea careului mare, după un corner, mingea intrând în poartă lângă bară, la semi-înălțime.

Rapid a realizat scorul campionatului

Dar Rapid nu a ridicat piciorul de pe accelerație, astfel că Dandea a dus scorul la 7-0 în minutul 75. A marcat și Belu Iordache, în minutul 79, dar arbitrul asistent Petruţa Iugulescu nu a văzut că mingea a trecut, în totalitate, de linia porții, iar centralul Iuliana Elena Demetrescu era prea departe de fază pentru a observa acest lucru.

Și, totuși, scorul final a fost 8-0, după ce Morais a punctat în ultimele secvențe ale partidei, iar Rapid a realizat scorul campionatului.

În urma acestei victorii, alb-vișinii rămân lideri în play-out, cu 35 p și un golaveraj impresionant, 16-1. Ei sunt urmați de Sepsi (33 p) și FC Botoșțani (32 p).

Pentru elevii lui Adrian Mutu urmează meciul de pe teren propriu cu Sepsi, meci care ar putea decide, în mare măsură, echipa care va ocupa primul loc la finalul play-out-ului și, pe cale de consecință, va juca pe teren propriu prima manșă a barajului pentru Conference League, cu ocupanta locului 2.