FCSB s-a impus categoric, aseară, pe Arena Națională, cu Hermannstadt, scor 5-0, scrie DIGISPORT.

Echipa lui Toni Petrea a deschis scorul după doar trei minute, după o execuție superbă a lui Iulian Cristea. Nouă minute mai târziu, Man a dus scorul la 2-0 după o gafă a lui Ousmane Viera.

Același Ousmane Viera a fost depășit de Buș la golul al treilea al gazdelor. Atacantul a marcat primul său gol în tricoul FCSB-ului în urma unui contraatac, după ce a fost ”lansat” de Moruțan.

La două minute după ”assist”, Moruțan și-a trecut și el numele pe lista marcatorilor, după o pasă excelentă a lui Man, stabilind astfel scorul pauzei.

În partea secundă, Jo putea reduce din diferență din lovitură liberă, dar a lovit bara porții lui Andrei Vlad. Cei care au marcat au fost tot elevii lui Petrea. Tănase a combinat excelent cu Dennis Man în careu, în minutul 72, și l-a învins pe Figueiredo din a doua încercare.

S-a terminat 5-0 pentru FCSB, care a ajuns la trei puncte de liderul Universitatea Craiova, cu care Hermannstadt se va duela în următoarea etapă. Echipa lui Petrea se va deplasa pe terenul Chindiei.