Gaz Metan s-a impus în fața celor de la Hermannstadt, 2-1, într-o partidă disputată la Mediaș, cu gruparea sibiană în postura de gazdă. Brigada de arbitri a ieșit în evidență la mijlocul primei reprize, scrie DIGISPORT.

Mijlocașul lui Hermannstadt a șutat pe centrul porții, însă Pleșca i-a ghicit intenția și a parat. În minutul 30, s-a petrecut una dintre cele mai confuze faze din acest sezon al Ligii 1. Același Petrescu a marcat cu un șut foarte bun din afara careului. Centralul Radu Petrescu a anulat golul în urma unei sesizări târzii a arbitrului asistent.

După lungi parlamentări, Radu Petrescu s-a răzgândit din nou și a validat în cele din urmă reușita. Până la pauză s-a mai înscris o dată, de data aceasta în poarta lui Hermannstadt. Gaz Metan a intrat în avantaj la cabine după un nou gol pe filiera Deaconu-Valente.

În actul secund, spiritele s-au liniștit și singura mare ocazie de gol le-a aparținut celor de la Hermannstadt, în minutul 57, când lovitura de cap a lui Bagaric dintr-o poziție excelentă a trecut peste poarta lui Pleșca.

Grație acestei victorii, Gaz Metan Mediaș urcă provizoriu până pe locul trei în play-out, cu 24 de puncte, în timp ce Hermannstadt rămâne pe loc de baraj, cu 16 puncte, însă poate încheia etapa pe ultima poziție, dacă Poli Iași și Dinamo își vor câștiga meciurile.

Sursă: DIGISPORT