Viitorul Șelimbăr a început bine seria meciurilor amicale. Nou-promovata în Liga 2 a disputat, în weekend, o partidă de verificare contra celor de la Gaz Metan Mediaș. Meciul a avut loc la Mediaș, iar echipa lui Florin Maxim a reușit să învingă cu scorul de 2-1. Viitorul Șelimbăr avea 1-0 de la pauză scrie Prosport.ro.

Fundașul George Monea a deschis scorul în primul amical jucat de Viitorul Șelimbăr după promovarea în Liga 2 și după reluarea pregătirilor. Reușita a venit în minutul 43. În partea secundă, Gaz Metan Mediaș a restabilit repede egalitatea, la numai patru minute de la reluare, prin Raul Hăjmășan. Victoria a fost adusă, pentru Viitorul Șelimbăr, cu un gol de excepție al veteranului Daniel Tătar. Acesta a marcat cu o execuție din propria jumătate, după ce a văzut că portarul medieșenilor era ieșit destul de mult din poartă, undeva aproape de marginea careului de 16 metri.