Bărbat de 65 de ani, urmărit în Germania, arestat la Sibiu
7 feb. 2019, 17:13
Actualizat: 7 feb. 2019, 17:13

download
Articol scris de Scris de Andra Marinescu
Un sibian de 65 de ani a fost reținut de polițiștii Serviciului de Investigații Criminale, ieri. Pe numele acestuia, autoritățile judiciare germane au emis, la data de 18 ianuarie, mandat european de arestare.
"În conformitate cu prevederile Codului Penal german, bărbatul este cercetat pentru săvârșirea infracțiunii de vătămare corporală periculoasă, faptă săvârșită pe teritoriul Germaniei", spune Elena Welter, purtătorul de cuvânt al IPJ Sibiu. Bărbatul a fost reținut și prezentat Parchetului de pe lângă Curtea de Apel Alba Iulia în vederea recunoașterii mandatului european de arestare. Ulterior, pe numele persoanei în cauză, Curtea de Apel Alba Iulia a emis mandat de arestare preventivă pentru o perioadă de 15 zile în vederea predării către autoritățile judiciare germane. Sibianul a fost încarcerat în Centrul de Reținere și Arestare Preventivă din cadrul I.P.J. Sibiu.
Citește și:
- 14:47 - Urmărire ca-n filme în trafic, în Argeș: tânăr prins după 25 km, fără permis și băut
- 14:41 - Alertă cibernetică: rețea de spionaj a Rusiei, destructurată de FBI și cu ajutorul SRI. Nicușor Dan: „Continuă războiul hibrid”
- 14:38 - George Simion, la ieșirea din sediul CNA: „S-au făcut plățile, emisia trebuie să continue”
- 13:32 - Gheorghe Piperea aruncă bomba: „Hold-up administrativ la CNA! Decizia împotriva Realitatea Plus, un abuz”. Se cere desființarea instituției
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Sibiu și pe Google News











