Florin Cîțu: "Nu va exista nicio problemă cu banii pentru pensii, salarii, şomaj tehnic. Vom plăti la timp tot ce e de plătit."

Florin Cîțu: "Nu va exista nicio problemă cu banii pentru pensii, salarii, şomaj tehnic. Vom plăti la timp tot ce e de plătit."
Toţi senatorii PNL au donat o sumă de 20 la sută din salariu
Ministrul de Finanţe, Florin Cîţu, susţine că majorarea pensiilor cu 40%, în toamnă, aşa cum impune legea, e o decizie politică pe care va trebui să o ia Guvernul, nu doar Ministerul de Finanţe.
Florin Cîţu a explicat, duminică seara, la un post TV, că nu s-a luat o decizie în privința creșterii pensiilor cu 40% și a explicat de ce nu au mai fost tăiate salariile demnitarilor.
Întrebat dacă să mai aștepte pensionarii să le fie crescute pensiile în toamnă, Florin Cîţu a răspuns: ”Eu am alocat resursele când am construit bugetul. Nu e o decizie luată. Mergem înainte. Deficitul bugetar s-a dublat, presiunea de pe pieţele financiare există. Este o decizie politică pe care trebuie să o ia Guvernul. Nu va exista nicio problemă cu banii pentru pensii, salarii, şomaj tehnic. Vom plăti la timp tot ce e de plătit”.
Referitor la de ce nu au mai fost tăiate salariile demnitarilor, ministrul de Finanțe a spus că toţi senatorii PNL au donat o sumă de 20 la sută din salariu. ”O parte dintre angajaţi nu au mai primit o parte din sporuri, deci am făcut economii. În acelaşi timp, informatizarea aparatului public e o reformă care va avea implicaţii pe termen lung. Va restructura total administraţia publică. Cu şomajul tehnic, s-ar fi făcut o economie de 200 de milioane de lei. Nu se putea lua o măsură unitară, ci doar pentru câteva ministere”, a explicat Florin Cîțu.
Citește și:
- 15:50 - Complot dejucat în Serbia: doi bărbați, suspectați că plănuiau asasinarea lui Vučić
- 13:52 - Bogdan Hossu spulberă noua lege a salarizării. ”Sporurile pentru condițiile de muncă au scăzut” -VIDEO
- 13:24 - Cristian Mungiu a câștigat un premiu important la Cannes, cu filmul Fjord
- 11:27 - Trei coliere de aur de peste 300 de grame şi vechi de 3000 de ani, descoperite în Prahova
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Sibiu și pe Google News














