ACTIVELE FONDURILOR DE PENSII FACULTATIVE, ÎN CREŞTERE CU 20% ÎN LUNA AUGUST

ACTIVELE FONDURILOR DE PENSII FACULTATIVE, ÎN CREŞTERE CU 20% ÎN LUNA AUGUST
Valoarea contribuţiilor virate în luna august a fost de 79 milioane de lei
Fondurile de pensii facultative aveau active în valoare de 6,59 miliarde de lei, la finalul lunii august 2025, în creştere cu 20%, comparativ cu nivelul înregistrat la aceeaşi dată a anului anterior, conform unui raport al Autorităţii de Supraveghere Financiară (ASF).
"Cele mai multe investiţii au fost efectuate local (95%), majoritatea fiind denominate în lei (87%)", se arată în raportul citat de Agerpres.
Potrivit datelor ASF, fondurile de pensii facultative aveau 939.280 de participanţi, în luna august 2025.
Valoarea contribuţiilor virate în luna august a fost de 79 milioane de lei, în timp ce contribuţia medie a fost 167 de lei.
Titlurile de stat deţineau cea mai mare pondere în cadrul activelor, de 4,2 miliarde de lei, respectiv 63,8%.
Pe locul doi se aflau acţiunile, cu 1,76 miliarde de lei (26,8%).
Fondurile de investiţii se situau pe locul trei din acest punct de vedere, cu 223,81 milioane de lei, respectiv 3,4% din totalul activelor.
Pe Pilonul III sunt active mai multe fonduri de pensii:
- Azt Moderato;
- Azt Vivace, BCR Plus;
- Pensia Mea Plus, Esenţial;
- NN Activ;
- NN Optim;
- Pensia Mea;
- Raiffeisen Acumulare şi Stabil;
Citește și:
- 15:54 - Guvernatorul BNR, semnal de alarmă: „Stabilitatea politică e ca sănătatea, îți dai seama când o pierzi!”
- 11:21 - Meta pregătește primul val de concedieri din acest an
- 08:23 - Cu cât s-au scumpit alimentele de bază. Produsele pentru care românii scot mai mulți bani din buzunar
- 08:03 - Cursa pentru gaze: țările din Africa fac investiții masive pentru a alimenta Europa
Urmărește știrile Realitatea de Sibiu și pe Google News














