Expoziție spectaculoasă la Sibiu: personajele din Game of Thrones, sculptate în mină de creion
5 aug. 2019, 12:18
Actualizat: 5 aug. 2019, 12:18

Game of Thrones Expo
Articol scris de Scris de Andra Marinescu
În plin sezon de vară, Shopping City Sibiu aduce legendara iarnă din Game of Thrones, sub forma unei spectaculoase expoziții de micro-sculpturi în mină de creion. 30 de personaje și simboluri ale serialului-fenomen sunt expuse la parter, în zona scărilor rulante, până pe 1 septembrie.
Create manual de către artistul rus Salavat Fidai, lucrările necesită o migală și precizie extraordinare, astfel că, pentru realizarea unei singure figurine, poate fi nevoie și de 12 ore de muncă. Singurele ustensile pe care acesta le utilizează sunt un cuțit de sculptură, o lupă și un microscop, pentru a putea adăuga detalii extrem de fine.
Astfel, vizitatorii Shopping City Sibiu vor putea admira, tot cu ajutorul unei lupe, sigiliile caselor Westeros, dragonii Reginei Daenerys, Regele Nopții sau Tronul de Fier. Lucrările prezentate în centrul comercial sunt doar o parte din portofoliului artistului rus, ce are opere expuse acum în galerii și colecții private din SUA, Australia, Italia, Emiratele Arabe Unite, Germania, China și multe alte țări.
Nu în ultimul rând, fanii Game of Thrones vor avea ocazia de a se fotografia cu un personaj legendar al serialului: unul dintre dragonii lui Daenerys.
Citește și:
- 17:23 - Scandal diplomatic: Germania îl face ipocrit pe JD Vance după acuzațiile privind alegerile din Ungaria
- 16:44 - Turcia îl omagiază pe Mircea Lucescu: moment de reculegere la toate meciurile
- 16:22 - Interviu EXCLUSIV Ana Maria Păcuraru - Sara Qudah (CPJ): România intră în tiparul global al cenzurii administrative
- 15:56 - Alexandra Păcuraru, după hotărârea CNA de a menține decizia de retragere a licenței televiziunii Realitatea PLUS: „Au fost pregătiți să respingă orice argument! Au câștigat doar prima luptă”- VIDEO
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Sibiu și pe Google News










