PROFESORII AMENINȚĂ CU BLOCAREA ÎNCEPUTULUI DE AN ȘCOLAR. PROTESTELE CONTINUĂ ÎN EDUCAȚIE

PROFESORII AMENINȚĂ CU BLOCAREA ÎNCEPUTULUI DE AN ȘCOLAR. PROTESTELE CONTINUĂ ÎN EDUCAȚIE
Profesorii protestează din nou, chiar în ziua în care intră în vigoare primul pachet fiscal. Cadrele didactice amenință cu boicotarea sesiunii de toamnă a Bacalaureatului și cu blocarea începutului de an școlar.
Profesorii protestează din nou, chiar în ziua în care intră în vigoare primul pachet fiscal. Cadrele didactice amenință cu boicotarea sesiunii de toamnă a Bacalaureatului și cu blocarea începutului de an școlar. Printre nemulțumirile lor se numără creșterea normei de lucru, aglomerarea claselor și reducerea veniturilor.
În a treia zi de proteste, dascălii s-au adunat din nou în fața Ministerului Educației. Sunt nemulțumiți de obligativitatea a două ore suplimentare de predare pe săptămână, dar și de clasele tot mai mari. De asemenea, sunt îngrijorați de riscul pierderii locurilor de muncă și de scăderea plății cu ora pentru cei care își completau veniturile astfel.
Potrivit liderilor sindicali, există riscul ca mulți profesori să rămână fără posturi după data de 31 august. Iar pentru cei care rămân, veniturile vor fi semnificativ mai mici. Activitatea didactică este deja blocată în unele județe, ceea ce pune în pericol organizarea Bacalaureatului de toamnă, programat pentru mijlocul lunii august.
Protestele vor continua în perioada următoare, fiind anunțate zece zile de manifestații în fața Ministerului Educației. Cel mai îngrijorător scenariu este cel legat de 8 septembrie, când începe noul an școlar. În loc să fie în clase, mulți profesori ar putea fi în stradă, protestând.
Sursa: Newsinn
Citește și:
- 07:40 - LOTO - Extragere Specială 22 februarie 2026.Peste 10 milioane de euro în joc la Joker
- 07:36 - Iarna a blocat România. Drumuri închise, zeci de camioane în așteptare și haos pe aeroporturi
- 07:21 - România rămâne sub asediul iernii. Ce drumuri sunt blocate și ce porturi rămân închise
- 07:17 - După ce viscolul a făcut prăpăd în țară, meteorologii spun că ne așteptăm la o perioadă de ploi
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Sibiu și pe Google News




_4f88515c25_a3b9209761.webp)






