24 de persoane reținute și alte trei sub control judiciar, după audierile de ieri, în cazul grupului infracțional care a păcălit peste 4.000 de oameni cu locuri de muncă fictive

24 de persoane reținute și alte trei sub control judiciar, după audierile de ieri, în cazul grupului infracțional care a păcălit peste 4.000 de oameni cu locuri de muncă fictive
24 de persoane au fost reținue și alte trei sunt cercetate sub control judiciar, în urma audierilor de ieri, în cazul grupului infracțional care a înșelat peste 4.000 de oameni cu locuri de muncă fictive în străinătate.
24 de persoane au fost reținue și alte trei sunt cercetate sub control judiciar, în urma audierilor de ieri, în cazul grupului infracțional care a înșelat peste 4.000 de oameni cu locuri de muncă fictive în străinătate.
"La data de 17 iunie a.c., D.I.I.C.O.T., Biroul Teritorial Sibiu și polițiștii sibieni de investigare a criminalității economice, delegați în cauză, au efectuat 39 de percheziții domiciliare în județele Sibiu (37), Teleorman(1) și Hunedoara(1) într-o cauză penală având ca obiect săvârșirea infracțiunilor de constituire a unui grup infracțional organizat și înșelăciune în formă continuată cu consecințe deosebit de grave în care sunt cercetați în acest moment 98 de suspecți persoane fizice și juridice. În urma administrării probatoriului în cauză, procurorii din cadrul D.I.I.C.O.T. – Biroul Teritorial Sibiu au dispus reținerea pentru 24 de ore a 24 de persoane, cu vârste cuprinse între 20 și 51 de ani, domiciliate în județele Sibiu, Argeș, Gorj, Olt și Vâlcea", a explicat Elena Welter, purtătorul de cuvânt
De asemenea, potrivit IPJ Sibiu, față de alte trei persoane a fost aplicată măsura controlului judiciar pentru o perioadă de 60 de zile.
Cercetările continuă sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de constituire a unui grup infracțional organizat și înșelăciune în formă continuată cu consecințe deosebit de grave.
Mii de persoane au fost păcălite cu locuri de muncă fictive în străinătate. Prejudiciul creat, potrivit polițiștilor, este de aproximativ două milioane de lei. În cursul zilei de ieri, 90 de suspecți și 40 de martori au fost duși la audieri, la sediul Inspectoratului de Poliție din Sibiu și la Biroul Teritorial Sibiu al DIICOT.
Conform polițiștilor, se pare că gruparea infracțională a operat din februarie 2014 și până în prezent, timp în care a înființat mai multe firme cu obiect principal de activitate plasarea forței de muncă peste granițe.
Oficial, peste 4.000 de oameni care voiau să plece la muncă în străinătate au fost păcăliți. Autoritățile spun, însă, că sunt indicii că ar fi vorba chiar de peste 10.000 de victime.
Se pare că cei implicați ar fi postat anunțuri online, prin care promiteau locuri de muncă cu salarii consistente. Prin telefon, îi convingeau pe cei interesați să vină la sediul lor din Sibiu, unde să aducă și o garanție de 400 - 700 de lei, pentru a le păstra job-ul.
Polițiștii au efectuat 39 de percheziții, în locuințe private și societăți comerciale, din trei județe, cele mai multe din Sibiu, dar și în Teleorman și Hunedoara.
Polițiștii și reprezentanții DIICOT au ridicat, astfel, peste 200.000 de lei, documente, telefoane mobile și suporturi de stocare.
Citește și:
- 07:40 - LOTO - Extragere Specială 22 februarie 2026.Peste 10 milioane de euro în joc la Joker
- 07:36 - Iarna a blocat România. Drumuri închise, zeci de camioane în așteptare și haos pe aeroporturi
- 07:21 - România rămâne sub asediul iernii. Ce drumuri sunt blocate și ce porturi rămân închise
- 07:17 - După ce viscolul a făcut prăpăd în țară, meteorologii spun că ne așteptăm la o perioadă de ploi
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Sibiu și pe Google News




_4f88515c25_a3b9209761.webp)






