Advertising
Fenomen îngrijorător: Aproape 17 % dintre copiii români de 15 ani nu merg la şcoală, de aproape 6 ori mai mult faţă de media UE

Fenomen îngrijorător: Aproape 17 % dintre copiii români de 15 ani nu merg la şcoală, de aproape 6 ori mai mult faţă de media UE
Scris de Realitatea de Sibiu Publicat: 6 dec. 2022, 11:11
Criza socială din ultimii ani, riscul de sărăcie și excluziunea școlară au dus la un fenomen al așa-numitei sărăcii educaționale. Un studiu realizat de echipele Salvați Copiii România arată că procentul adolescenților români care nu merg la școală este de 11% în cazul celor de 14 ani, de peste cinci ori mai mult decât media europeană, de 2%. În cazul adolescenților cu vârsta de 15 ani, procentul crește la 16% și ajunge la 19% în cazul celor de 16 ani.
Citește și
- 15:50Complot dejucat în Serbia: doi bărbați, suspectați că plănuiau asasinarea lui Vučić
- 13:28CCR a respins sesizarea lui Nicușor Dan privind legea cotelor pentru ursul brun. Dublarea numărului de exemplare care pot fi extrase, liberă
- 12:34Predoiu, reacție după tensiunile din PNL: „Nu voi contesta o eventuală excludere”
- 12:29EASA avertizează companiile aeriene să evite spațiul aerian din Iran, Irak și Liban
Distribuie articolul
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Sibiu și pe Google News


























