Actualitate· 2 min citire

Marți, 13 - ziua în care pompierii informează preventiv

12 nov. 2018, 13:30
Actualizat: 12 nov. 2018, 13:30
ZAiua informarii preventive

ZAiua informarii preventive

Articol scris de Realitatea de Sibiu

Marţi, 13 noiembrie, sub sloganul „Preveniţi ghinionul” şi având ca logo pisica neagră, Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă „Cpt. Dumitru Croitoru” al judeţului Sibiu va organiza o serie de activități în scopul prevenirii situațiilor de urgență. Evenimentele au loc în contextul alierii IGSU la iniţiativa derulată la nivel european, încă din anul 2011, astfel încât, în fiecare zi de marţi 13, în toate judeţele ţării se organizează „Ziua informării preventive”.

Ziua Porților Deschise.

Evenimentul are loc între orele 9:00 – 15:00, în sediile subunităților inspectoratului, dând posibilitatea cetățenilor interesați să cunoască misiunile inspectoratului, tehnica de intervenţie a pompierilor militari, dar şi accesoriile folosite de aceştia în sprijinul cetăţenilor, pentru salvarea vieţii, a bunurilor materiale, dar şi a mediului.

Activităţi informativ-educative.

Acestea vir avea loc în instituțiile de învățământ  și vor urmări conştientizarea cetăţenilor asupra pericolelor la care se pot expune în cazul nerespectării măsurilor și regulilor de comportare specifice tipurilor de situaţii de urgenţă. Pentru conştientizarea cetăţenilor asupra pericolelor la care se expun în cazul nerespectării măsurilor și regulilor de comportare specifice situaţiilor de urgenţă, crearea comportamentului preventiv și atitudinii proactive în rândul comunității în vederea reducerii semnificative a numărului victimelor, la nivel naţional sunt derulate, încă din anul 2012, campaniile „F.O.C – Flăcările Omoară Copii” și „R.I.S.C. – Renunță! Improvizațiile sunt Catastrofale” și „R.I.S.C. – Siguranța NU e un joc de noroc!”.

Mai multe articole despre

Urmărește știrile Realitatea de Sibiu și pe Google News

Mai multe știri din Actualitate