Curtea de Apel București a decis că masca NU ESTE OBLIGATORIE în spațiile publice deschise!

Curtea de Apel București a decis că masca NU ESTE OBLIGATORIE în spațiile publice deschise!
Decizia poate fi atacată de CNSU și DSU la Înalta Curte
Curtea de Apel București a decis că masca nu e obligatorie afară în spațiile publice, dar sentința nu e definitivă și poate fi atacată cu recurs, anunță G4Media.ro.
Curtea de Apel București a decis că decizia Comitetului Național pentru Situații de Urgență privind obligativitatea purtării măștii în spațiile publice deschise este nelegală, potrivit deciziei instanței.
“Anulează parţial prevederile art. 4 pct. 15 din Ordinul Şefului Departamentului pentru Situaţii de Urgenţă nr. 4660427 din 17.12.2020, publicat în Monitorul oficial nr. 1257 din 18 decembrie 2020, în ceea ce priveşte instituirea obligativităţii purtării măştii de protecţie în spaţii deschise, în sensul înlăturării sintagmei „…şi deschise”.Cu recurs în maxim două zile de la comunicare, cererea de recurs urmând a se depune la Curtea de Apel Bucureşti – Secţia a IX-a Contencios Administrativ şi Fiscal.Pronunţată în şedinţă publică azi 23.12.2020”, este decizia CAB.
Sentința nu este definitivă, putând fi atacată cu recurs de CNSU și DSU la Înalta Curte.
Procesul a fost deschis de un cetățean, Ion Minodora, nemulțumit că este nevoit să poarte mască în spațiile publice deschise.
Sursă: G4Media.ro
Citește și:
- 15:50 - Complot dejucat în Serbia: doi bărbați, suspectați că plănuiau asasinarea lui Vučić
- 08:22 - O dronă a explodat în Republica Moldova. Un localnic a alertat autoritățile care au demarat o anchetă și au izolat locul
- 08:11 - Sărbătoare 8 iunie: Începutul Postului Sfinților Apostoli Petru și Pavel
- 08:08 - Nouă persoane, rănite în SUA într-un schimb de focuri produs în apropierea bazei de pregătire a naționalei de fotbal a Angliei
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Sibiu și pe Google News














