"Ambulanța pentru Monumente" și despre 32 de intervenții la monumente de cultură, într-o expoziție la Sibiu

"Ambulanța pentru Monumente" și despre 32 de intervenții la monumente de cultură, într-o expoziție la Sibiu
Expoziția va fi deschisă marți
32 de invervenții la monumentele de cultură din mai multe județe vor face obiectul unei expoziții, la sediul Direcției pentru Cultură Sibiu, din strada Tribunei. Aceasta va fi deschisă marți, la ora 16.
Expoziția "Ambulanța pentru Monumente" este o inițiativă a Asociației "Monumentum", care își propune să acționeze eficient în domeniul salvgardării patrimoniului imobil prin punerea în siguranță a unor obiective de patrimoniu importante aflate în stare avansată de degradare sau de precolaps.
"Peste 600 de monumente istorice din România aflate în proprietate privată sau publică așteaptă salvarea de urgență și numărul lor crește îngrijorător. Proiectul “Ambulanța pentru Monumente” al Asociației Monumentum, prin intermediul căruia se realizează punerea în siguranță a patrimoniului cultural imobil cu ajutorul voluntarilor, al meșterilor și al comunitaților locale sub stricta supraveghere a specialiștilor din domeniul conservării și restaurării monumentelor istorice. Acolo unde proprietarul oferă materialele de construcție necesare, „Ambulanța pentru monumente”, a cărei principal susținător este Alteța Sa Regală, Prințul de Wales, acționează pentru punerea în siguranță a monumentului cu ajutorul unei autoutilitare echipate cu uneltele necesare. Proiectul și-a propus salvgardarea patrimoniului imobil și realizarea evidenței patrimoniului; creșterea nivelului de pregătire profesională a specialiștilor prin educație non-formală participativă după sistemul „hands on training”, recuperarea tehnicilor tradiționale și a materialelor locale, implicarea comunitaților în acțiunile de salvgardare a patrimoniului și crearea de noi audiențe", spun inițiatorii proiectului.
Cele 32 de intervenții la care face referire expoziția au fost realizate în județele Cluj, Hunedoara, Mureș, Brașov, Sibiu, Sălaj, Arad și Timiș și Sibiu și se referă la mori, biserici evanghelice fortificate, biserici ortodoxe, turnuri, porți, halte CFR etc,toate realizate între 2016 - 2019.
Vernisajul expoziției „Ambulanța pentru Monumente 2016-2019” și prezentarea proiectului vor avea loc la Direcția pentru Cultură Sibiu (DJC Sibiu), din strada Tribunei nr. 2, Sibiu, la ora 16, marți, 10 decembrie.
Citește și:
- 15:50 - Complot dejucat în Serbia: doi bărbați, suspectați că plănuiau asasinarea lui Vučić
- 08:42 - Primul weekend cu temperaturi de vară din acest an. Noile date de la ANM-VIDEO
- 08:07 - Alertă maximă în România. Fragmente de dronă căzute în Galaţi. Pericol de explozie, mai mulți oameni evacuați FOTO/VIDEO
- 22:01 - Criză la pompe: stații fără motorină după ieftiniri record, apoi scumpiri bruște de până la 50 de bani pe litru
Urmărește știrile Realitatea de Sibiu și pe Google News














