Actualitate· 1 min citire

Muniție din anul 1937, în curtea unui sibian

Muniție din anul 1937, în curtea unui sibian

Muniție din anul 1937, în curtea unui sibian

Realitatea de Sibiu
Scris de Realitatea de Sibiu Publicat: 24 sept. 2020, 14:19

Muniția a fost descoperită în localitatea Orlat

În cursul dimineții de joi, echipa pirotehnică din cadrul ISU Sibiu a fost solicitată să intervină în localitatea Orlat unde un cetățean a găsit în propria gospodărie, sub o grindă veche, elemente de muniție, în timp ce efectua unele lucrări de construcție.

În cel mai scurt timp, echipajul pirotehnic s-a deplasat la fața locului unde a efectuat cercetarea, identificarea, ridicarea, transportarea și depozitarea în vederea distrugerii ulterioare a unor cartușe infanterie cal 7.92mm datate din anul 1937.

În cazul în care găsesc astfel de elemente periculoase, ISU Sibiu recomandă cetățenilor respectarea cu strictețe a următoarelor măsuri:

- să sune imediat la numărul de urgență 112;

- să nu atingă muniția neexplodată;

- să se îndepărteze de locul în care le-au găsit;

- să țină copiii și animalele departe de locul periculos;

- să nu le domonteze componentele;

Sursa: Realitatea de Sibiu

Distribuie articolul

Mai multe articole despre

Urmărește știrile Realitatea de Sibiu și pe Google News

Mai multe știri din Actualitate