PROTEST URIAȘ ANUNȚAT, ASTĂZI, ÎN PIAȚA VICTORIEI

PROTEST URIAȘ ANUNȚAT, ASTĂZI, ÎN PIAȚA VICTORIEI
Salariaţi din mai multe instituţii vor protesta, astăzi, în Piaţa Victoriei
Salariaţi din mai multe instituţii vor protesta, astăzi, în Piaţa Victoriei, faţă de măsurile fiscale din primul pachet, despre care afirmă că ”afectează grav capacitatea de administrare a fondurilor europene”. Sindicaliştii, parte din Blocul Naţional Sindical, vor depune un memoriu oficial la Registratura Guvernului.
”În intervalul 10:00 – 14:00, în Piaţa Victoriei, va avea loc un protest organizat de Sindicatul Salariaţilor APIA, Sindicatul Salariaţilor din AFIR şi Sindicatul Salariaţilor din MIPE, toate afiliate la Blocul Naţional Sindical (BNS)”, anunţă BNS.
La acţiune vor participa angajaţi din cadrul MIPE, APIA şi AFIR, veniţi din toată ţara, ”care îşi exprimă nemulţumirea faţă de măsurile legislative recente ce afectează grav capacitatea de administrare a fondurilor europene”.
În cadrul protestului, o delegaţie formată din cinci persoane va depune un memoriu oficial la registratura Guvernului României.
Angajaţi din majoritatea domeniilor de activitate s-au arătat nemulţumiţi de măsurile de reducere a deficitului bugetar, fiind organizate proteste atât în Bucureşti, cât şi în judeţe.
Sursa: Newsinn
Citește și:
- 15:56 - Alexandra Păcuraru, după hotărârea CNA de a menține decizia de retragere a licenței televiziunii Realitatea PLUS: „Au fost pregătiți să respingă orice argument! Au câștigat doar prima luptă”- VIDEO
- 15:43 - Papa Leon salută armistițiul din Iran: „Un semn de speranță”
- 15:40 - CNA a respins solicitarea de rediscutare privind retragerea licenței Realitatea PLUS - LIVE TEXT
- 14:59 - UEFA, decizie decizie de ultim moment după moartea lui Mircea Lucescu pentru meciurile din Champions League
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Sibiu și pe Google News










