ANM - Prognoză specială pentru București. Cod portocaliu de ploi în mai multe județe

ANM - Prognoză specială pentru București. Cod portocaliu de ploi în mai multe județe
Atenţionare Cod portocaliu de precipitaţii însemnate cantitativ
Vremea va fi ploioasă în Bucureşti, dar cu maxime termice peste mediile multianuale, miercuri şi joi, se menţionează în prognoza publicată de Administraţia Naţională de Meteorologie (ANM).
Potrivit meteorologilor, în intervalul 13 decembrie, ora 10:00 - 14 decembrie, ora 12:00, în Capitală, temperatura maximă va fi de 8 - 9 grade, în timp ce minimele vor oscila între un grad şi 3 grade.
Cerul va fi temporar noros şi trecător vor fi posibile ploi slabe, iar vântul va sufla slab şi moderat.
ANM a emis, miercuri și o atenţionare Cod portocaliu de precipitaţii însemnate cantitativ, valabilă până joi la prânz, în zone din 12 judeţe, precum şi un Cod galben de ploi şi lapoviţă, ce vizează perimetre din 15 judeţe.
Conform prognozei de specialitate, în intervalul 13 decembrie, ora 10:00 - 14 decembrie, ora 12:00, în Carpaţii Occidentali şi în nordul Carpaţilor Orientali se vor acumula cantităţi de precipitaţii de 50 - 60 l/mp şi, izolat, de peste 70 l/mp.
Sursa: Newsinn
Citește și:
- 20:32 - Gabriela Ruse, calificare spectaculoasă în sferturi la Linz! Când joacă Sorana Cîrstea pentru un loc în top 8
- 19:43 - Atac fără precedent: lideri israelieni îl acuză pe Trump că „a fugit” din conflict
- 19:02 - Tragedie în Craiova: o fetiță de 4 ani a murit după ce i s-a făcut rău într-o mașină, în parcarea unui mall
- 18:25 - Urmărire ca-n filme în Gorj: copil de 14 ani la volan, încurajat de tată să fugă de poliție
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Sibiu și pe Google News











