MUGUR ISĂRESCU, DESPRE ION ILIESCU: „A SUSȚINUT ROLUL BNR ȘI A CONTRIBUIT LA CONSTRUCȚIA UNEI ECONOMII DE PIAȚĂ”

MUGUR ISĂRESCU, DESPRE ION ILIESCU: „A SUSȚINUT ROLUL BNR ȘI A CONTRIBUIT LA CONSTRUCȚIA UNEI ECONOMII DE PIAȚĂ”
Guvernatorul Băncii Naționale a României, Mugur Isărescu, i-a adus un omagiu fostului președinte Ion Iliescu, la o zi după moartea acestuia.
Guvernatorul Băncii Naționale a României, Mugur Isărescu, i-a adus un omagiu fostului președinte Ion Iliescu, la o zi după moartea acestuia. Oficialul a subliniat rolul important pe care l-a avut Iliescu în sprijinirea independenței BNR și în dezvoltarea sistemului bancar într-o perioadă de tranziție dificilă pentru România.
„Ion Iliescu, primul Preşedinte ales al României post-decembriste, trecut acum în eternitate, a marcat decisiv orientarea politică a ţării spre Alianţa Nord-Atlantică şi Uniunea Europeană”, a transmis Mugur Isărescu, miercuri, într-un mesaj de condoleanțe.
Șeful BNR a subliniat că, pe parcursul mandatelor sale, Ion Iliescu a susținut în mod constant transformările necesare în plan economic, inclusiv consolidarea rolului Băncii Naționale. „Cât timp a îndeplinit cea mai înaltă demnitate în statul român, în momente dintre cele mai grele, a sprijinit noul rol al Băncii Naţionale, independenţa ei şi dezvoltarea unui sistem bancar specific economiei de piaţă”, a precizat guvernatorul.
Mugur Isărescu a încheiat mesajul său exprimând condoleanțe familiei fostului președinte: „Pace veşnică, Domnule Preşedinte. Condoleanţe Doamnei Iliescu şi familiei”.
Ion Iliescu, primul preşedinte al României de după 1989, a murit marți, la vârsta de 95 de ani. El se afla internat din 9 iunie la Spitalul „Agrippa Ionescu” din București, fiind diagnosticat cu o formă gravă de cancer pulmonar.
Sursa: Newsinn
Citește și:
- 21:26 - Avertisment dur de la Ankara pentru Teheran. Erdogan: „Nu puneți în pericol 1.000 de ani de fraternitate”
- 20:45 - Declarația lui Kim Jong Un de Ziua Femeii: „Poate sunt slabe fizic, dar au o voință de neclintit”
- 19:56 - Schimbare uriașă în fotbalul românesc! Burleanu promite că multe controverse de arbitraj vor dispărea
- 18:40 - Donald Trump, despre explozia prețului petrolului: „Am un plan pentru orice. Nu e motiv de panică”
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Sibiu și pe Google News











