Actualitate· 1 min citire

A fost restaurat steagul Asociației de Ciclism Mediaș, adus la Brașov în anul 1960

A fost restaurat steagul Asociației de Ciclism Mediaș, adus la Brașov în anul 1960

A fost restaurat steagul Asociației de Ciclism Mediaș, adus la Brașov în anul 1960

Realitatea de Sibiu
Scris de Realitatea de Sibiu Publicat: 12 dec. 2022, 13:20

Steagul a fost confecționat pentru a fi oferit cu ocazia diferitelor ceremonii orășenești

Pentru Olimpia - Muzeul Sportului și Turismului Montan, restaurarea bunurilor culturale nu este doar un obiectiv de proiect. Ci se realizează din respect pentru tot ceea ce înseamnă o expoziție muzeală. Astfel că, pe lângă amenajarea propriu-zisă a muzeului, restaurarea este una dintre cele mai importante acțiuni derulate cu succes și fără pauză încă de la începutul proiectului.

Unul dintre cele mai recente rezultate ale acestui proiect este restaurarea steagului Asociației de Ciclism Mediaș, prima asociație de ciclism, înființată de Johann Adolf Haltrich în anul 1894. Femeile tinere din Mediaș au făcut un steag pe o parte în culorile roșu-albastru, pe alb pe cealaltă parte, acest steag fiind ținut de Haltrich până în 1953. În 1960 este adus la Brașov unde s-a păstrat până astăzi. Steagul a fost confecționat pentru a fi oferit cu ocazia diferitelor ceremonii orășenești, când asociațiile își scoteau steagurile și defilau prin oraș. Restaurarea steagului a fost realizată de Simona Stănculescu și Camelia Dordea, restauratoare din cadrul Muzeului Național Brukenthal.

Proiect finanțat prin Granturile SEE 2014 2021 în cadrul Programului RO-CULTURA

Distribuie articolul

Mai multe articole despre

Urmărește știrile Realitatea de Sibiu și pe Google News

Mai multe știri din Actualitate