Actualitate· 1 min citire

Csillag Paul-Bogdan, noul medic șef al Unității de Primiri Urgențe din cadrul Spitalului Clinic Județean de Urgență Sibiu

Csillag Paul-Bogdan, noul medic șef al Unității de Primiri Urgențe din cadrul Spitalului Clinic Județean de Urgență Sibiu

Csillag Paul-Bogdan, noul medic șef al Unității de Primiri Urgențe din cadrul Spitalului Clinic Județean de Urgență Sibiu

Realitatea de Sibiu
Scris de Realitatea de Sibiu Publicat: 25 ian. 2023, 09:44

Dr. Bogdan Csillag, în vârstă de 47 ani, este absolvent al Facultății de Medicină din Sibiu

Dr. Csillag Paul-Bogdan, medic primar ATI - UPU-SMURD Sibiu, va fi noul medic șef al Unității de Primiri Urgențe din cadrul SCJU Sibiu. Acesta a promovat concursul privind ocuparea funcției de medic șef UPU, care a avut loc în data de 12 ianuarie anul curent.

Contractul, pe o perioadă de 4 ani, va fi încheiat în termen de maxim 15 zile de la data afișării rezultatului. Dr. Bogdan Csillag, în vârstă de 47 ani, este absolvent al Facultății de Medicină din Sibiu iar specializarea a obținut-o la Târgu-Mureș și Bruxelles. Și-a început cariera ca voluntar SMURD și are o experiență de peste 20 ani ca medic atât în pre-spital, pe ambulanțele și elicopterele SMURD cât și în spital, în cadrul UPU SMURD Târgu Mureș și UPU-SMURD SIBIU. De asemena, Dr. Csillag a lucrat timp de doi ani la Paris, în serviciul de urgență medicală al Brigăzii de Pompieri, unde a obținut diploma de medicină de catastrofă. Este totodată medic voluntar Salvamont Sibiu și formator în domeniul intervenției la evenimente cu multiple victime.

Sursă: Spitalul Clinic Județean de Urgență Sibiu

Distribuie articolul

Mai multe articole despre

Urmărește știrile Realitatea de Sibiu și pe Google News

Mai multe știri din Actualitate