Actualitate· 1 min citire

Mama bebelușului abandonat într-un șanț va fi decăzută din drepturile părinteşti

Mama bebelușului abandonat într-un șanț va fi decăzută din drepturile părinteşti

Mama bebelușului abandonat într-un șanț va fi decăzută din drepturile părinteşti

Realitatea de Sibiu
Scris de Realitatea de Sibiu Publicat: 8 mar. 2023, 09:35

Reprezentanții DGASPC Sibiu au mers la Poliția Târnava pentru a discuta cu mama

Mama bebelușului abandonat într-un șanț de pe marginea unui drum din județul Sibiu nu vrea să-l crească. Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului (DGASPC) Sibiu cere decăderea din drepturile părintești a mamei.

Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului (DGASPC) Sibiu a fost sesizată marți de către reprezentantul Postului de Poliție Axente Sever despre găsirea bebelușului de 5săptămâni, abandonat într-un șanț pe DJ 141A la intrarea în localitatea Boarta, dinspre Șeica Mare.

Reprezentanții DGASPC Sibiu au mers la Poliția Târnava pentru a discuta cu mama și au constatat că aceasta nu dorește să se ocupe de creșterea și îngrijirea copilului.

În momentul de față, copilul a fost preluat de un echipaj al Serviciului de Ambulanță și internat în cadrul Spitalului Municipal Mediaș. Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului Sibiu va institui măsura de plasament în regim de urgență a copilului la un asistent maternal profesionist, atunci când starea de sănătate a copilului permite externarea din unitatea medicală. Ținând cont că acest copil a fost expus celei mai grave forme de neglijență, respectiv abandonul de familie, DGASPC Sibiu va solicita decăderea din drepturile părintești a mamei”, anunță DGASPC Sibiu.

Sursă: MEDIAFAX

Distribuie articolul

Mai multe articole despre

Urmărește știrile Realitatea de Sibiu și pe Google News

Mai multe știri din Actualitate