Actualitate· 1 min citire

Muzeul ASTRA a fost închis după ce trei copaci au căzut pe alei

Muzeul ASTRA a fost închis după ce trei copaci au căzut pe alei

Muzeul ASTRA a fost închis după ce trei copaci au căzut pe alei

Realitatea de Sibiu
Scris de Realitatea de Sibiu Publicat: 4 apr. 2023, 14:14

Copacii căzuţi nu au provocat pagube, nefiind afectat niciun monument sau obiect de patrimoniu

Cel mai mare muzeu în aer liber din ţară, Muzeul ASTRA, situat în pădurea Dumbrava de lângă municipiul Sibiu, va fi închis marţi, pentru siguranţa vizitatorilor, după ce trei copaci au căzut pe alei, din cauza ninsorii abundente, informează un comunicat de presă remis marţi, AGERPRES.

"Pentru noi siguranţa actului cultural este cea mai importantă! Când spun acest lucru mă refer atât la angajaţii Muzeului ASTRA, cât şi la vizitatorii care ne trec pragul în fiecare zi sau patrimoniul cultural expus aici. Copacii care au căzut vor fi tăiaţi şi degajaţi de către lucrătorii Serviciului Administrativ din muzeu, iar intervenţia se va desfăşura cu maximă atenţie şi prudenţă. Există, însă pericolul ca şi alţi copaci să cadă, din cauza zăpezii. De aceea am decis să închidem Muzeul ASTRA până când situaţia va reveni la normal şi sperăm ca vizitatorii noştri să fie înţelegători", a declarat managerul Muzeului ASTRA, Ciprian Ştefan.

Potrivit sursei citate, copacii căzuţi nu au provocat pagube, nefiind afectat niciun monument sau obiect de patrimoniu.

Sursa foto: Muzeul Astra/facebook

AGERPRES

Distribuie articolul

Mai multe articole despre

Urmărește știrile Realitatea de Sibiu și pe Google News

Mai multe știri din Actualitate