Actualitate· 1 min citire

O școală din Sibiu apelează la voluntari din cauza lipsei de personal: doi profesori pensionari au redeschis biblioteca

O școală din Sibiu apelează la voluntari din cauza lipsei de personal: doi profesori pensionari au redeschis biblioteca

O școală din Sibiu apelează la voluntari din cauza lipsei de personal: doi profesori pensionari au redeschis biblioteca

Realitatea de Sibiu
Scris de Realitatea de Sibiu Publicat: 18 ian. 2023, 09:39

Conducerea caută acum, tot ca voluntari, un informatician și un paznic

La Școala Gimnazială I.L Caragiale din Sibiu, cadre didactice pensionare au fost de acord să acopere posturile deficitare pentru ca elevii să beneficieze de toate resursele pe care o școală trebuie să le ofere, scrie Turnul Sfatului.

Pentru că este o lipsă acută de personal auxiliar din cauza faptului că nu li s-a acceptat mărirea organigramei, directorul școlii a găsit soluția voluntariatului. Astfel, două profesoare ieșite la pensie vin voluntar la școală pentru a se ocupa de biblioteca unității școlare. Demersurile de a căuta voluntari continuă: este nevoie de informatician, de administrator de patrimoniu, pe pază…

„Cred că fac un lucru minunat, pentru că mi-am dorit”, spune prof. Vali Creangă. A predat biologia timp de 40 de ani dintre care 18 la Școala Gimnazială I.L. Caragiale. A ieșit la pensie în urmă cu un an, nu așa cum ar fi trebuit, cum ar fi meritat, ci forțată de temerile create de pandemia de COVID 19. Acum, pentru că regretă și pentru că îi este foarte dor de elevi s-a întors la școală ca și voluntar alături de prof. Rodica Berghezan (specialitatea franceză-engleză), un alt cadru didactic pensionar, pentru a avea grijă de biblioteca școlii.

Foto: Turnul Sfatului

Distribuie articolul

Mai multe articole despre

Urmărește știrile Realitatea de Sibiu și pe Google News

Mai multe știri din Actualitate