Actualitate· 1 min citire

Patru focare de COVID 19 la Spitalul Județean Sibiu

Patru focare de COVID 19 la Spitalul Județean Sibiu

Patru focare de COVID 19 la Spitalul Județean Sibiu

Realitatea de Sibiu
Scris de Realitatea de Sibiu Publicat: 24 mar. 2023, 10:06

Cel mai mare are 30 de cazuri

În județul Sibiu sunt active cinci focare de COVID-19, potrivit reprezentanților Direcției de Sănătate Publică Sibiu, citați de Turnul Sfatului.

Patru dintre aceste focare sunt la Spitalul Clinic Județean de Urgență Sibiu, pe secțiile de Hematologie, Ortopedie, Cardiologie 1 și Neurologie. Cel de-al cincilea focar este la Agnita, la un cămin de asistență medico-socială.

Aici au fost confirmate 17 cazuri dintre care 3 sunt membri ai personalului, unul este asistent medical, două persoane fac parte din personalul auxiliar sanitar, iar 14 sunt beneficiari. Focarul a fost instituit în 15 martie.

Alte patru focare sunt la Spitalul Județean din Sibiu. La Secția de Hematologie este anunțat cel mai mare focar din județ. Data instituirii focarului este 17 martie și sunt confirmate 30 de cazuri.

Reprezentanții Spitalului Județean spun că ”activitatea secțiilor continuă, fiind susținută de personalul disponibil”.

Distribuie articolul

Mai multe articole despre

Urmărește știrile Realitatea de Sibiu și pe Google News

Mai multe știri din Actualitate