Actualitate· 1 min citire

Stația de Transfer Deșeuri din Mediaș, în flăcări

Stația de Transfer Deșeuri din Mediaș, în flăcări

Stația de Transfer Deșeuri din Mediaș, în flăcări

Realitatea de Sibiu
Scris de Realitatea de Sibiu Publicat: 8 nov. 2022, 09:46

Din fericire nu au fost înregistrate victime

Azi-noapte, în jurul orei 00:00, pompierii militari ai Detașamentului Mediaș au fost solicitați să intervină de urgență în municipiul Mediaș la Stația de Transfer Deșeuri pentru localizarea și lichidarea unui incendiu. Pompierii s-au mobilizat cu două autospeciale de stingere cu apă și spumă, o autoscară, o autospecială de primă intervenție și un echipaj SMURD. 

Sosite la fața locului, forțele operative au constatat că incendiul se manifesta cu flacără deschisă la o stivă de deșeuri menajere și vegetale  pe o suprafață de aproximativ 100 mp, cu risc de propagare la hala de sortare. Intervenția promptă a pompierilor a dus la limitarea și lichidarea incendiului, astfel acesta nu s-a propagat la hală, însă au ars aproximativ 15 tone de deșeuri. În urma cercetărilor făcute la fața locului, cauza probabilă de izbucnire a incendiului a fost autoaprinderea. Din fericire nu au fost înregistrate victime.

Distribuie articolul

Mai multe articole despre

Urmărește știrile Realitatea de Sibiu și pe Google News

Mai multe știri din Actualitate